THYAO – Türk Hava Yolları Hisse Analizi

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Türk Hava Yolları pandemiden en çok olumsuz etkilenen sektörlerden birinde faaliyet gösteriyor. Salgınla birlikte gelen seyahat yasağı bütün dünyada hava yollarına olan talebi azalttı. Satışlardaki büyük düşüşlerle birlikte hava yolları hisse senetleri de değer kaybetmeye başladı ve bütün dünyada hava yolları hisse senetleri ortalama %50’nin üzerinde değer kaybederek 2020 yılında değeri en fazla düşen sektör oldu.

Türk Hava Yolları hisse senetleri de havayolu sektöründeki bu küresel satış dalgasından nasibini aldı. 2020 Ocak ayında 15.00 seviyelerinden fiyatlanan hisseler Şubat başından itibaren başlayan aralıksız satışlarla 8,00 seviyelerine kadar düştü. Buradan tekrar yükselmeye başlayan THYAO hisse senetleri 9,00 – 12,00 arasında bir bantta fiyatlanmaya başladı.

THYAO Hisse Analizleri

Önümüzdeki dönem için hisse de aşağı yönlü bir regresyon kanalı göze çarpıyor. Hisse de değer kaybı yavaşlamış olsa da şekildeki kanal içinde bir fiyatlanma beklenebilir.  Bu regresyon kanalının üst bandı şu anda 12,00 seviyelerinde, bu rakam THYAO hisselerinin 3 aydır gördüğü en yüksek fiyat. 12,00 seviyelerinden bir miktar satılan hisse de geri çekilme şu anda devam ediyor. Regresyon kanalında hareket sürmesi halinde önümüzdeki dönemde 9,00 seviyelerinin altına kadar bir fiyatlama beklenebilir.

Tersi senaryo için pandemi sürecinin sonlanması ya da buna ilişkin beklentilerin iyileşmesi gerekiyor. Bu senaryonun gerçekleşmesi halinde regresyon kanalı yukarı yönlü olarak kırılabilir. Olumlu haberlerle desteklenen 11,00 seviyesinin üzerinde bir kaç günlük kapanışlar düşüş trendinin sonlanması ve yeni bir bantta fiyatlamanın başlaması olarak yorumlanabilir.

Hissenin hacim verisinde kayda değer herhangi bir değişim görünmüyor. 2020 yılının başından bu yana 2-6 milyar TL günlük hacimlerle satılan hissede bu rakam korunuyor. Geçtiğimiz hafta üst üste 2 milyar Dolar’ın üzerinde işlem gerçekleşmesine rağmen hacmin yükseldiğini söylemek için yeterli veri bulunmuyor. Eğer 2 milyar Dolar’ın üzerinde alım satımlar bir haftadan daha uzun süre devam ederse hissenin hacminde yeni bir hareketlenme olduğu söylenebilir.

Şirketin döviz riski oldukça yüksek. THYAO’nun 80 Milyar TL’nin üzerinde açık döviz pozisyonu bulunuyor. Dövizdeki hızlı yükselişten kaynaklanan zararın 3. çeyrek bilançolarına yansıdığı görünüyor. Firmanın açık döviz pozisyonu Türk Hava Yolları gibi büyük bir firma için bile oldukça yüksek. Dövizdeki yükselişin devam etmesi durumunda 4. çeyrekte de bilanço üzerinde ciddi bir baskı oluşturması beklenebilir.

Türk Hava Yollarının 2020 yılı toplam zararı 5.2 milyar TL’ye ulaşmış durumda. Firma 2019 yılını 4.5 milyar TL karla kapatmıştı. Pandeminin seyahat üzerindeki etkisi kalktıktan sonra bu kar seviyelerine dönmesi beklenebilir. Firma 3. çeyrekte zararda olsa da zararların ivmesi büyük ölçüde azalmış görünüyor. ilk iki çeyrekte 4.5 milyar TL zarar ederek çeyrek başına 2 milyar TL zarar yazan firma 3. çeyrekte sadece 500 milyon TL zarar etti.

THYAO’nun fiyatlanmasında en büyük etken pek çok sektörde olduğu gibi pandemi sürecindeki gelişmeler olacak. Havayolları endüstrisinde diğer sektörlerden bir miktar farklı olarak pandemiye ilişkin etkilerin çok daha yüksek olması beklenebilir.

ilgili Yazılar : https://datakapital.com/analiz/tskb-t-sinai-kalkinma-bankasi-a-s-hisse-analizi/

Share.

About Author

Leave A Reply