Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş hisseleri bugün saat 12:00 itibariyle Borsa İstanbul’da en fazla işlem gören hisse senedi oldu. Hisse 2020 yılının başından bu yana yaklaşık 0,90-1,40 seviyelerinde yatay seyrediyordu. 21 Ekim’de bir yıllık tarihi zirvesini kırarak bir anda değer kazanmaya başladı ve 2,66 seviyelerine kadar 2 hafta boyunca aralıksız yükselişe devam etti. Buradan kar satışlarıyla 2,00 seviyelerine kadar geri çekilen hisse şu anda 2,00-2,75 bandında işlem görmeye devam ediyor.

T.Sınai Kalkınma Bankası Hisse Analizi

Hissenin beklenen günlük oynaklığı Ekim ortasındaki hareketlenmeyle birlikte yaklaşık 4 katına yükseldi. Ekim ayına kadar 2020 yılı boyunca hissede beklenen günlük değişim 0,03 – 0,08 kuruş aralığındayken şu anda beklenen günlük oynaklık 0,15 – 0,25 kuruş aralığında.

Hissede gerçekleşen hacim içinde aynı durumdan bahsetmek mümkün. 2020 yılı boyunca hisse de gerçekleşen günlük hacimler 500 milyon TL’yi aşmazken oynaklığa bağlı olarak hacim de arttı ve şu anda hisse 2-8 milyar TL aralığında bir hacimle işlem görüyor.

Şirketin bilanço rasyoları karışık bir görünüm sergiliyor. T.Sınai Kalkınma Bankası’nın fiyat/kazanç oranı 8,55 seviyesinde. Bu değer makul bir karlılığa ve endeksteki diğer şirketlerden iyi bir orana işaret etse de diğer bankacılık hisseleri ile kıyaslandığında vasat bir oran. Şirketin piyasa değeri/defter değeri oranı ise 1.08 civarında, bu oransa sektör ortalamasının oldukça altında kalıyor ve diğer bankacılık hisselerine göre nispeten ucuz bir bilanço görünümü sağlıyor.

Şirketin herhangi bir döviz riski bulunmuyor aksine net döviz pozisyonları 4 milyar TL’nin biraz üzerinde. Dövizdeki yukarı yönlü dalgalanmalardan firma kar elde ediliyor. Bankanın aktif büyüklüğü ise geçtiğimiz bir yolda yaklaşık 40 milyar TL’den 46,8 milyar TL seviyelerine yükselerek %17 civarında bir artış gösterdi. Pandemi sürecindeki durgunluk düşünüldüğünde bu bankacılık açısından iyi bir performansa işaret ediyor.

Firmanın öz kaynakları ise geçtiğimiz bir yılda 4,8 milyar TL’den 5,5 milyar TL seviyesine yükselerek %14,58 artış gösterdi. Öz kaynaklardaki bu yükseliş sağlıklı ve güvenli bir büyümenin sinyali olarak algılanabilir. Pandemi sürecinde ise firma öz kaynakları en önemli kalemlerden biri haline geldi. Durgunluğun devam etmesi veya olası bir derinleşmesi senaryosuna karşı öz kaynaklardaki yükseliş firmanın durgunluğa dayanma gücü olduğu şeklinde yorumlanabilir.

Genel olarak karlılık dışındaki bilanço rasyolarının firmanın yükseliş trendini desteklediği görünüyor. Firmanın üçüncü çeyrek bilançosu henüz açıklanmadı. Üçüncü çeyrekte karlılıkta daha iyi bir performans görülmesi halinde yükseliş trendinin devam etmesi beklenebilir.

İlgili Yazılar : https://datakapital.com/analiz/ralyh-ral-yatirim-holding-hisse-analizi-30-ekim-2020/

 

 

 

 

Share.

About Author

2 yorum

  1. Pingback: THYAO - Türk Hava Yolları Hisse Analizi - Datakapital

  2. Pingback: YKBNK - Yapı ve Kredi Bankası Hisse Analizi - Datakapital

Leave A Reply