ABD Tüketici İthalatları Pandemi Öncesi Seviyelere Geri Dönüyor

Pinterest LinkedIn Tumblr +

ABD tüketici ithalatlarının pandemi öncesi seviyelere geri dönmesiyle küresel ekonomik görünüm iyileşiyor. ABD’nin 2006 Ağustos ayından beri en büyük dış ticaret açığını vermesi ve tüketici ürünleri ithalatının pandemi öncesi seviyelere dönmesi küresel ticarette canlanmanın başladığına alamet.

ABD dış ticaret açığı, en yüksek değerin kaydedildiği Ağustos 2006’dan bu yana ilk kez rekor kırdı. Eylül 2020’de kaydedilen dış ticaret açığı Ağustos 2006 dış ticaret rakamlarını %5,9 oranında aşarak 67,1 Milyar Dolar olarak gerçekleşti. Veriler ABD Ticaret Bakanlığı tarafından açıklandı.

Toplam ithalatlar %3,2 yükselerek Ağustosta 239 Milyar Dolar olarak gerçekleşti. Hizmet ve imalat ürünleri ihracatının durması nedeniyle ihracat % 2.2 artışla 171.9 milyar $ ‘a yükseldi.  Wall Street Journal’ın ekonomistlere yaptığı anketlerde dış ticaret açığına ilişkin beklentiler 66,2 Milyar Dolar olarak tespit edilmişti.

ABD Dış Ticaret Açıkları

Salı günü açıklanan verilere göre, tüketim malları ve gıda ithalatı Ağustos ayında geçmiş yıllardaki rakamları aşan  tek dış ticaret kategorisi. Bu muhtemelen, federal hükümetin Mart ayından bu yana geliştirilmiş işsizlik sigortası, teşvik kontrolleri ve vergi indirimleri yoluyla ABD hanelerine aktardığı yaklaşık 1 trilyon dolarlık mali desteği yansıtıyor.

Bu programlar çoğunlukla rotalarında devam ederken, ek olarak ödenen 600 dolarlık işsizlik yardımları Temmuz ayında sona erdi. Tüketici harcamaları ise Ağustos ayına kadar artmaya devam etti. Sonuç ise daha yüksek mobilya, giysi ve ilaç ithalatı oldu.

ABD İthalat Rakamları

Diğer sektörlerden gelen dış ticaret verileri ise toparlanmaya ilişkin karışık bir görünüm sergiliyor. Sanayi tedariki ithalatı ise Temmuz’a Göre Ağustos ayında azalış gösterdi ve sermaye malları ile araç ithalatı bir miktar yavaşladı. Bu da korona krizi sebebiyle kapanan işletmelerin ihtiyatlı bir biçimde yeniden açıldığını gösteriyor.

Kaynak : https://www.wsj.com/articles/u-s-trade-gap-in-august-was-largest-since-2006-11601988513

 

Share.

About Author

2 yorum

  1. Pingback: ABD'de konut satışların son 14 yılın en yüksek seviyesini gördü - Datakapital

  2. Pingback: Euro Bölgesinde Borçlanma 2. Dünya Savaşından Beri Görülen En Yüksek Seviyede - Datakapital

Leave A Reply