ABD’de Joe Biden’in Muhtemel Zaferi Teknoloji Hisselerini Yükseltti

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Halen devam eden ihtilaflı seçime rağmen, son oy dağılımlarına bakıldığında Joe Biden’in başkanlık zaferi muhtemel görünüyor. Bu durum silikon vadisindeki büyük teknoloji firmalarının hisselerinde yükselişe neden oldu ve dünkü kapanışlarla teknoloji firmaları neredeyse 500 milyar doların üzerinde değer kazandı.

Google ve Twitter’ın, Trump’ın propaganda hesaplarına kısıtlama getirmesi ve sosyal medyada Cumhuriyetçi kampanyaya büyük darbe vurmasının ardından Google’a ABD rekabet kurumu tarafından dava açılmıştı. Firmanın Apple’a varsayılan arama motoru olmak için milyarlarca dolar ödeme yaparak ve bir monopol oluşturmaya çalıştığı ve rekabet haklarını ihlal ettiği iddiasıyla bir dosya hazırlandı. Google’ın eski Ceo’su Eric Schmidt bu rekabet davasının politik beklentilerle açıldığını iddia ederek Trump yönetimini suçlamıştı.

Bugün Biden’in zaferiyle teknoloji devleri üzerindeki politik risk büyük ölçüde ortadan kalktı ve buna bağlı olarak hisseleri değer kazandı. Amazon %6,5, Facebook %8.5, Google %6 ve Microsoft yaklaşık %5 değer kazanarak toplamda 500 milyar değerin üzerinde değerlendi.

Nasdaq’taki büyük öncü hisselerin yükselişiyle endekste değer kazandı. Teknoloji endeksi şu anda 11.590 seviyelerinden işlem görüyor ve gün içinde %3,85 değer kazandı. Bu yükseliş 2020 içerisinde gerçekleşen en büyük artışlardan biri.

Trump’ın ekibiyle silikon vadisindeki teknoloji devleri arasındaki gerilim ABD kamuoyu için bir sır değil. Bu yüzden Trump’ın mağlubiyeti durumunda Nasdaq hisselerinde hareketlenme bekleniyordu ve Biden’in muhtemel zaferiyle bu durum gerçeklemiş oldu. En son sayımlara göre temsilciler meclisinde Demokratlar 204, Cumhuriyetçiler 190 koltuğa sahip. Bu oran Obama’nın seçim zaferinin de üzerinde bir başarıya işaret ediyor. Senato’da ise şu anki sonuçlara göre Cumhuriyetçiler 48, Demokratlar ise 46 koltuğa sahip. Cumhuriyetçiler 2 sandalye önde olsa da temsilciler meclisindeki üstünlük dikkate alındığında Biden’in zaferi muhtemel görünüyor.

Biden’in zaferinin resmi olarak kesinleşmesi durumunda Nasdaq’ta yeniden bir yükseliş ivmesi olmayabilir çünkü seçim zaferi ve buna bağlı olarak teknoloji devleri üzerindeki politik baskının kalkması büyük ölçüde fiyatlanmış görünüyor. Trump’ın senatoda çoğunluğu koruması ve temsilciler meclisinde oranlarını iyileştirmesi gibi bir sürpriz senaryoda ise Nasdaq’ta ve özellikle büyük firmalarda ani satışlar görülebilir ve yükselişte elde edilen kazançlar geri alınabilir. Bu beklenmedik bir senaryo olsa da dikkate alınmaya değer.

ABD seçimine ilişkin resmi sonuçlar itirazlarında değerlendirilmesiyle birlikte bir kaç gün içinde kesinleşecek.

İlgili Yazılar : https://datakapital.com/haberler/google-abdde-rekabet-davasiyla-karsi-karsiya/

Share.

About Author

1 Yorum

  1. Pingback: Biden İş Dünyası İçin Daha Az Ilımlı Ancak Daha Öngörülebilir Bir Başkanlık Vaat Ediyor - Datakapital

Leave A Reply