Biden İş Dünyası İçin Daha Az Ilımlı Ancak Daha Öngörülebilir Bir Başkanlık Vaat Ediyor

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mevcut seçim sonuçları ABD iş dünyası için olabilecek en iyi seçeneklerden biri gibi görünüyor. Biden’in iş dünyasına ilişkin kısmen daha agresif planlarının senatoya takıldığı ancak Trump’ten daha öngörülebilir bir ekonomik ortam oluşturduğu senaryo iş dünyası için en iyi seçenek.

Joe Biden’in iş dünyasında yapacağı düzenlemelere ilişkin seçim vaatleri yatırımcıları korkutan düzenlemeler içeriyordu. Biden yatırımcılar ve işletmeler üzerindeki vergilerin arttırılmasını, Obama’nın planladığı sağlık sisteminin yeniden getirilmesi, ilaç fiyatlarının düşürülmesi ve iklim değişikliğiyle ilgili düzenlemelerin sağlanması için sendikaların güçlendirilmesi gibi devrim niteliğinde reformlar vaat etti. Şüphesiz bu reformların tamamı iş dünyası yöneticileri ve sahipleri üzerinde finansal yük oluşturacak eylemler.

Biden’in bu kritik reformlarının senatodan geçmesi güç görünüyor. Senatoda Cumhuriyetçiler lehine olan dağılım düzenlemelerin senatoya takılmasına neden olacak. Diğer taraftan Biden’in genel politikası ve yaklaşımı Trump’tan daha ön görülebilir ve stabil bir ekonomik ortam vaat ediyor.

Trump yönetiminden farklı olarak stabliteyi oluşturan temel unsurlar; gümrük tarifelerini tehdit unsuru olarak dış ticaret pazarlıklarından kaçınmak, doğrudan şirketlerin hedef gösterilmesi ve eleştirilmesinden vazgeçmek, girişimciler ve yabancı işçiler üzerinde kısıtlamaların kaldırılması olarak gösterilebilir.

Biden yönetimindeki ekonomik başarı yine her konuda olduğu gibi pandemi sürecinde bağlı. Aşının seri üretime geçirilmesi ya da pandemi de olası bir ikinci dalga gibi oldukça farklı senaryolar ekonominin gidişatında belirleyici olacak unsurlar.

Biden’in pandemiyle ilgili açıklaması ise oldukça ilginçti. “Ekonomiyi değil virüsü kapatacağını” ifade eden Biden’in pandemiyle mücadele konusunda daha proaktif olması bekleniyor. Biden’in pandemiyle mücadale için verdiği somut vaatlerden bazıları, sokağa çıkış saati ve sosyal mesafe düzenlemelerin yerel salgın durumuna göre farklılaştırılması ve mikro yönetimi, pandemi ile mücadele için ihtiyaç duyulan ambulans, test kiti vb. ekipmanların arttırılması gibi başlıklardı.

Bahsedilen planların uygulanması ise oldukça güç görünüyor. Çünkü Biden’in mevcut senato dağılımıyla cumhuriyetçi valileri uygulamaya zorlayacak gücü bulunmuyor.

Sermaye piyasalarında ise hisse senetleri Trump yönetiminin verdiği teşviklerle hareketlendi ve pek çok işletme bu teşviklerle yaşamını sürdürüyor. Biden teşviklere ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmadı ve maliye politikasına genel yaklaşımı teşviklerin devamından yana bir sinyal vermiyor.

Biden’in uygulamayı düşündüğü en kritik reform olan vergi paketinde, kurumlar vergisi %21’den %28’e, yabancı gelir üzerinden minimum vergiler ise %10’5’ten %21’e yükseltilecek ancak senatonun kontrolü olmadan bu reformun geçmesi olası değil. İlaç fiyatlarının düşürülmesi ve Obamacare’in geri getirilmesi gibi diğer seçeneklerde senatodaki duruma bağlı.

Küresel iklim değişikliğine ilişkin ajanda ise yürütme kanalları ile uygulanabileceği için senatonun onayına bağlı değil. Bu yüzden Biden, küresel iklim değişikliği ajandasını iktidara geldiği gibi uygulayabilir. Bunun için Cumhuriyetçi desteğe ihtiyaç bulunmuyor.

Küresel iklim değişikliği ajandasının doğrudan uygulamaya koyulmasıyla petrol ve gaz şirketleri finansal baskı altında kalırken yenilenebilir enerji şirketleri bu ajandadan ciddi faydalar elde edilebilir. Yine de uygulama şansı olmasına rağmen Biden’in küresel iklim değişikliği vaatleri gerçekçi görünmüyor. Biden 2035 yılına kadar fosil yakıtlardan kaynaklanan karbon emisyonunu sıfıra indirmeyi hedeflediklerini açıkladı. Uzmanlara göre bu pratik olarak mümkün değil.

İlgili Yazılar : https://datakapital.com/haberler/abdde-joe-bidenin-muhtemel-zaferi-teknoloji-hisselerini-yukseltti/

 

 

 

 

Share.

About Author

1 Yorum

  1. Pingback: Senato'da Demokratlar Kontrolü Sağlayabilirse Biden Öğrenci Borçlarını Affedecek - Datakapital

Leave A Reply