Çin’in İhracatı Bir Önceki Yılın Aynı Ayına Göre %11 Yükseldi

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Abd ve Avrupa’da küresel ekonomik toparlanmaya işaret eden veriler art arda gelmeye devam ederken Çin’in ihracat rakamlarındaki yükseliş olumlu havayı destekledi. Çin’in toplam ihracatı bir önceki yılın Ekim ayına göre %11 yükseldi. Ülkenin toplam ticaret fazlası başta ABD olmak üzere diğer ülkelere karşı arttı.

Çin’in aynı zamanda ithalatı da önceki yılın Ekim ayına göre yükseldi. İthalattaki yükseliş %4,7 olurken anketlere göre beklentiler %8,3’tü. Artış beklentilerin altında kalsa da Çin’in başı çektiği küresel ticaret yavaş yavaş genişliyor.

Pasifik bölgesinde fabrikalar yeniden çalışır duruma geliyor ve kapasite kullanım oranları artıyor. Dünyanın en büyük ihracatçısı olan Çin küresel mal talebini Nisan ayında bu yana istenen düzeyde karşılıyor. İhracat rakamlarını ayakta tutan ürünler evden çalışmaya yönelik bilgisayar, elektronik gibi ürünler ve pandemiye bağlı tıbbi malzemeler oldu.

Buna rağmen Çinli karar vericilerin pandemi sürecine ilişkin endişeleri sürüyor. Yükselen jeopolitik riskler ve pandemi de olası bir ikinci dalga iyileşmenin kırılgan olduğu hisse oluşturuyor.

Çin’in yeni açıklanan beş yıllık kalkınma planında ülke ekonomisinin iç tüketim arttırılarak kalkındırılacağı açıklanmıştı. Bu durum kaçınılmaz olarak batı bloğuyla toplam ticareti düşürecek. Çin’in bu yeni ekonomik hamlesinin batı ile mevcut jeopolitik çekişmeye cevap niteliğinde olduğu düşünülüyor.

Geçtiğimiz yıldan bu yana Çin’in en büyük ticari ortağı ABD’ye yaptığı ihracat Dolar bazında %22,5 artarken Avrupa Birliğine yaptığı ihracat %7,5 geriledi. ABD ile ticari hacimde artış görülse de, bu yükselmenin pandemi de küçülen ticaretin geri sıçraması olduğu görülüyor.

Ek olarak ABD ile Çin arasında imzalanan faz-1 ticaret anlaşması iki ülke arasındaki ticari ilişkileri muhafaza ediyor. Bu anlaşmaya göre Çin, ABD’den anlaşılan ürünlerde belli bir kotanın üzerinde alım yapmak zorunda ve anlaşmayı büyük ölçüde uyguluyor. Faz-1 ticaret anlaşmasıyla desteklenen Çin’in , ABD ithalatı önceki yılın aynı ayına göre %33 yükseldi.

Özellikle tarım ve enerji ürünlerinde Faz-1 ticaret anlaşmasının hükümleri oldukça yüksek bir alım kotasını içeriyor. Çin’in imzaladığı taahhütlere göre alımlar iki yılda iki yüz milyar doların üzerinde arttırılmalı. Bu anlaşmanın ABD-Çin ticari ilişkilerini bir süre daha koruması öngörülse de, Çin’in uzun vadeli iç tüketime dayalı kalkınma planı küresel ticareti yavaşlatabilir.

İlgili Yazılar : https://datakapital.com/haberler/cin-abd-ile-yapilan-faz-1-ticaret-anlasmasi-hedeflerinin-gerisinde-kaldi/

 

Share.

About Author

Leave A Reply