Pandemi Tüketici Alışkanlıklarını Kalıcı Olarak Değiştiriyor

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tüketicilerin satın alma alışkanlıklarında pandemi dolayısı ile değişkenlik yaşandığı yeni araştırmalarla ortaya kondu. Birçok tüketici kendini radikal şekilde değiştirilmiş tüketim alışkanlıkları içinde buldu. Kaybedilen işler ve/veya karantina süreçleri tüketici alışkanlıklarında etki bırakmış gözüküyor. Tüketicilerin önceliği evde kalma süreci boyunca ev harcamalarından yana oldu. Yiyecek ve içeceklerin satın alımı 2019’un sonuna nazaran artış gösterdi. Örneğin Güney Afrika’daki market alışverişlerinde tüketicilerin %79’unun en çok aldığı ürünler alkolsüz gazlı içecekler, çikolatalar ve meyve suları oldu ve fason üretimli ürünlerin satın alımlarında da artış gözlendi.

Pandemi sürecinde tüketici davranışlarının değişiklik gösterdiği bir diğer alan ise e-ticaret oldu. Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), Inveon, İsviçre E-ticaret ve Kalkınma Konferansı (Netcomm Suisse) ‘’Covid-19 ve Küresel E-ticaret Dinamikleri’’ adıyla bir rapor yayımladı. Raporda Türkiye, Almanya, Brezilya, Güney Afrika, İtalya, Kore Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu, İsviçre ve Çin’deki toplamda 3700 kişinin çevrimiçi satın alma davranışları incelendi. Bu rapordan yola çıkılarak Türkiye’deki tüketicilerin %60’ı yeni normal boyunca edindikleri satın alma alışkanlıklarını devam ettireceklerini belirtiyor. Örneğin 54 yaş üzeri tüketicilerin %80’e yakınının internetten daha sık alışveriş yapmaya başladığı görülüyor. Raporda ayrıca Türkiye’deki tüketicilerin %50’den fazlasının ‘’Covid-19 nedeniyle’’ çevrimiçi alışverişe geçiş yaptığı görülüyor. Bu verilere dayanarak yeni normal süresince e-alışverişin hayatımızdaki klasikleşmiş alışverişle boy ölçüştüğünü söylemek mümkün.

Oxford Economics, Statista ve McKinsey’den 15 Mart – 6 Nisan arası satın alımlarla alakalı toplanan verilere göre ev için alınan ürünlerde %50’ye varan düşüşler gözlenmekte. Yemek satın alımlarında en fazla düşüşü doğal olarak bu tarihler arasında restoranlarda görüyoruz. Atıştırmalık ve tütün ürünlerinde aşırı düşüş olmamakla birlikte evin genel ihtiyaç alımlarında (groceries) artış göze çarpmakta. Birleşik Krallık’taki tüketicilerin neredeyse her üründeki satın alımları azalırken genel ev ihtiyaçları ve eğlence ürünleri satın alımlarına daha fazla yöneldiği gözlenmekte. Eğlence ürünleri içinde ise globale baktığımızda evde kullanılan eğlence ürünlerinde (video oyunları vs.) artış olduğunu görüyoruz. Örneğin İtalyanlarda online eğlence ürünlerine (Netflix gibi) daha fazla para verildiğini görüyoruz. Hizmet satın alımlarında ise globalde genel bir düşüşün olduğu gözlemleniyor. Giyim ve ulaşım sektörlerinde de genel olarak yüksek derecede düşüş söz konusu. Verilerden elde edilen bir diğer sonuç ise Çin’in bu tarihler arasında oluşan ve Amerika, Japonya, Rusya, İngiltere gibi büyük ekonomilerdeki belli başlı sektörlerdeki büyük düşüşlerden diğer devletler kadar çok etkilenmemesi. Büyük düşüş olarak bahsettiğimiz %50’lik düşüşlerde Çin çoğunlukla diğer devletlere nazaran daha az etkilenerek %30 ve %20 bandında kalmış gözüküyor. Dünya’yı global olarak etkileyen pandeminin tüketicinin satın alımlarına önemli derecede etkisi olduğu açık bir şekilde gözlemlenebiliyor.

Share.

About Author

2 yorum

  1. Pingback: Uzaktan Eğitim Teknolojilerine Yapılan Yatırımlar Rekor Kırdı - Datakapital

  2. Pingback: Covid Veri Güvenliğini de Tehdit Ediyor - Datakapital

Leave A Reply