Senato’da Demokratlar Kontrolü Sağlayabilirse Biden Öğrenci Borçlarını Affedecek

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Biden’in yasama eliyle yapacağı mali hamlelerin tamamı şu anda senato kontrolüne takılıyor. Seçimlerden önce öğrenci borçlarının affedilmesine ilişkin verdiği vaatte buna dahil. Başkan seçilen Biden yüz milyarlarca doların üzerindeki öğrenci borçlarını affetmeyi planlıyordu ancak bu ekonomik hamlenin gerçekleştirilmesi senatonun kontrolü olmadan mümkün değil.

Demokratlar kongreyi yürütme yoluyla atlayarak herhangi bir ek kanun çıkarmadan teşvik paketlerini ve ekonomik vaatleri devreye sokmayı planlıyor ancak böyle bir hamle Cumhuriyetçilerin mahkeme engelleri ile karşılaşacak ve bu tip bir yasal sürecin Biden’in lehine sonuçlanacağının herhangi bir garantisi yok.

Yeni başkan Biden, pandeminin kolay atlatılabilmesi için verilen teşvik paketlerine öğrenci borçlarının affedilmesi programını koyacağını vaat etmişti. Bu durum ABD’de her öğrencinin borcunun maksimum 10.000 dolara kadar olan kısmının silinmesi anlamına geliyordu.

Kongredeki demokratlar Cares Yasası olarak tanımlanan pandemi teşvik paketlerine öğrenci borçlarının affını içeren ve her borçluya 10.000 dolar teşvik verilmesini eklemeye çalıştı ancak bu plan Cumhuriyetçilerin kontrolündeki senato tarafından red edildi.

Cumhuriyetçiler, ABD mali yapısını dengesiz ve plansız bir şekilde milyarlarca dolar bir yük altına sokacak olan bu tip bir yardım paketine karşı olduklarını defalarca belirtti. Senatodaki Cumhuriyetçilerin bu konuda fikir değiştirmesi beklenmiyor.

Demokrat cephede ise teşviğin 50.000 dolara kadar çıkması isteniyor. 13 demokrat senatör ortak imza ve deklerasyonla yeni başkanı paketi 50.000 dolara kadar genişletmeye çağırdı. Senato bu çağrı üzerine herhangi bir harekette bulunmadı.

Biden’in kampanya sözcüleri şu aşamada teşviğin ne olacağına ilişkin sorulara yanıt vermiyor. Yakın zamanda yapılan bir açıklama ise başkan Biden’in elindeki bütün imkanlarını kullanarak teşviği işleme koymaya çalışacağını belirtmişti.

Eski başkan Trump, Cares Yasası çerçevesinde idari bir yol kullanarak öğrenci kredilerinin ödemelerini dondurmuştu ancak ödenmesi gereken ana para ve faiz yükümlülüklerini affetmedi. Trump’ın bu idari hamlesi bile yasadışı olarak nitelendirilmişti. Genel kanıya göre öğrenci kredilerine ilişkin yapılacak durdurma/silme vb işlemlerin tamamı kongre onayından geçmeli.

Trump’ın bu hamlesinin mahkemeye taşınmamış olmasının sebebi kredi ödemelerindeki dondurmanın maliyetinin 15 milyar doları geçmemesi ve her iki parti tarafından da desteklenmesiydi ancak Biden’in teşvik paketinden bu durum söz konusu değil o yüzden idari yollar kullanılarak paket uygulanmaya kalktığında hukuki bir mücadelenin başlayacağı neredeyse kesin.

İlgili Yazılar : https://datakapital.com/haberler/biden-is-dunyasi-icin-daha-az-ilimli-ancak-daha-ongorulebilir-bir-baskanlik-vaat-ediyor/

 

 

Share.

About Author

Leave A Reply