Çin, ABD ile Yapılan Faz-1 Ticaret Anlaşması Hedeflerinin Gerisinde Kaldı

Pinterest LinkedIn Tumblr +

2019 yılı Ocak ayında ABD ile Çin arasında imzalanan Faz-1 Ticaret Anlaşmasına göre Çin 2020 yılı içerisinde ABD’den 140 milyar dolarlık mal satın almayı taahhüt etti. Tarım ürünleri kategorisinde belirlenen hedefe yaklaşılmasına rağmen diğer sektörler Çin’in taahhüt ettiği hedeflerden oldukça uzak.

Çin Eylül itibariyle anlaşma kapsamındaki mallardan 58,8 milyar dolarlık satın alma yaptı. İstenen hedefe ulaşılması için Eylül’de bu rakamın 108 milyar dolar olması gerekirdi. ABD’de ticareti izleyen devlet kurumları ve sivil toplum kuruluşları Çin’in taahhütlerini yerine getirmesinin artık mümkün görünmediği ve tarım sektörü dışındaki sektörlerde hedef rakama ulaşma olasılığının olmadığı konusunda hemfikir. Çin’in hedeflerine ulaşamamasındaki temel sorunun Covid krizine bağlı olarak iç talepteki daralma olduğu düşünülüyor.

ABD Çin ticaret anlaşmasıTaahhüt hedefine en yakın olan sektör olan tarım ürünlerinde Çin şu ana kadar 23 milyar dolarlık alım yaptı. Bu rakama henüz nakit olarak ödenmeyen ve tamamlanmamış ancak imzayla kesinleştirilmiş sözleşmeler de dahil. Özellikle mısır ve domuz ithalatında rekor kırıldı, yine de en iyi durumda olan  tarım sektöründeki satın almalar bile istenen hedeften uzak.

Mamul mallar için belirlenen yıllık ihracat limiti ise 83,1 milyar dolardı. Bu rakama karşılık Çin’in ABD’den yaptığı ihracat ise 40,2 milyar dolarda kaldı.

 

Sözleşme kapsamındaki diğer sektörlerden biri olan enerji de ise alımlar çok geride. Bu sektörde Eylül ayında gerçekleşmesi beklenen 26,1 milyar dolarlık hedefe rağmen 5,9 milyar dolarlık ihracat yapıldı. Yine iç talebin düşmesine ek olarak enerji fiyatlarındaki gerilemenin, alımların istenen seviyelere gelmemesindeki en önemli sebep olarak görülüyor.

Çinli yetkililer belirlenen kotanın altında kalınması ile ilgili sorulara cevap vermedi. Yapılan bir video konferansta ise hükümetin ithalatı arttırmaya yönelik olarak büyük bir çaba harcadığını ve kısmen iyileştirme sağladıklarını belirtti. ABD Tarım bakanlığının yayınladığı bir raporda ise birinci faz ticaret anlaşması istenen hedefe ulaşmamasına rağmen tarım ürünleri ihracatında ciddi bir ilerleme kaydedildiği belirtildi. Bunun yanı sıra Çin, anlaşma kapsamında tarım ürünleri ithalatının önündeki teknik engelleri büyük ölçüde kaldırdı. Covid’in ekonomik etkileri dikkate alındığında ilerlemenin olumlu olduğu düşünülüyor.

Anlaşmanın iki yıllık olduğu düşünüldüğünde ABD’li yetkililer, Çin’in taahhütlerini yerine getirmeye istekli olup olmadığını 2021 yılında daha net olarak gözlemleyebilecek. Bu tarihte Covid etkisinin azalacağı göz önüne bulundurulsa Çin’in belirlenen kotaları doldurması bekleniyor.

Çin’in teknik düzenlemeler konusunda elde ettiği ilerlemeler somut sonuçlar veriyor. JP Morgan, Citigroup ve American Express menkul kıymetler alanında daha önce hizmet veremedikleri alanlarda Pekin’de hizmet vermeye başladı. Bu başarı birinci faz düzenlemelerle birlikte edinildi.

İlgili Yazılar : https://datakapital.com/haberler/euro-bolgesinde-borclanma-2-dunya-savasindan-beri-gorulen-en-yuksek-seviyede/

 

 

 

 

Share.

About Author

2 yorum

  1. Pingback: Çin'de İmalat Sanayi İyileşme Belirtileri Gösteriyor - Datakapital

  2. Pingback: Çin'in İhracatı Bir Önceki Yılın Aynı Ayına Göre Yükseldi - Datakapital

Leave A Reply